Alyva, tepalas gali paveikti automobilio eksploatavimą, kuro sąnaudas, dujų išmetimą. Tiek alyva, tiek tepalas būtini, kad apsaugotų dalis nuo nusidėvėjimo, išlaikytų variklio švarą ir pailgintų variklio eksploatavimo trukmę. Parduotuvėse galite rasti didelį alyvų, tepalų pasirinkimą, nes kiekvienam automobiliui, motociklui reikia skirtingų. Nors kartais galima alyvą, tepalą maišyti, – naudoti ne gamintojo nustatytą, – geriausia visgi rinktis originalų produktą. Be to, labai svarbi alyvos, tepalo kilmė.
Kaip minėta, šie lubrikantai gali būti sintetiniai arba tradiciniai – pagaminti iš mineralų. Palyginti su tradiciniais, iš mineralų pagamintais, sintetiniai alyvos ir tepalai yra ekologiškesni, mat padeda sureguliuoti išmetamųjų dujų kiekį. Tradiciniuose lubrikantuose daug hidrokarbonatų, sulfatų. Vis daugiau sintetinės alyvos gaminama taip, kad esant šaltam orui netirštėtų. Kai kurie lubrikantai turi ir energijos taupymo sertifikatą.
Skirtingos alyvų, tepalų rūšys
Atsižvelgiant į pagaminimo tipą skiriasi alyvos, tepalo savybės. Pasirinkus reikiamą alyvą ar tepalą, galima geriau užtikrinti patikimą automobilio veikimą ir sumažinti galimą dalių nusidėvėjimą.
• „Premium“ tradicinis tepalas ar alyva: standartiniai, vidutinio klampumo. Tinka lengviesiems automobiliams, tačiau jų populiarumas pastaruoju metu mažėja. Dažniausiai naudojami naujiems automobiliams. Tiek alyvą, tiek filtrą reikia keisti kas 4 mėnesius. Rečiausiai – dukart per metus.
• Visiškai sintetinė alyva: pagaminta aukštųjų technologijų varikliams, todėl jos kokybė labai aukšta. Gali išlaikyti tokią pačią kokybę bet kokiomis oro sąlygomis. Tačiau jei nenurodyta gamintojų, kad tinka Jūsų automobilio modeliui, įpylę šios alyvos į automobilį, nesitikėkite, kad kokybė staiga šoktels į viršų. Ji brangi, tinka ne kiekvienam varikliui.
• Sintetikos mišinys: tai „premium“ tradicinė, maišyta su sintetine alyva. Tokie alyvos ir tepalai labiau tinka didesnių matmenų, sunkiesiems automobiliams. Paprastai kainuoja brangiau, tačiau reikia keisti rečiau, nes užtenka ilgiau – mažiau išgaruoja.
• Ilgai važiuoti pritaikyta alyva – pridedama į alyvą specialių dalelių, kurios išlaiko variklio kokybę. Vėlgi tinka tik kai kuriems automobiliams.
Alyvos, tepalo klampumas
Atsižvelgiant į variklį, jo eksploatavimo sąlygas, gali reikėti skirtingo klampumo alyvos ar tepalo. Klampumas žymimas skaičiais ir W raide – pažymima, kiek jis sutirštėja žiemą ir kiek suskystėja vasarą. Pavyzdžiui, 5W-30 greičiau sutirštės orui pasiekus 5 oC. Tokio klampumo alyvos ir tepalai naudingi šaltuoju metų laiku, tačiau šiltuoju metų laiku eksploatuojamiems automobiliams reikėtų klampesnių alyvos ar tepalo, kad per daug nesuskystėtų. Žemoje temperatūroje alyva turi būti atsparesnė sutirštėjimui, kad galėtų lengviau patekti į visas judančias variklio dalis. Antras skaičius (30) rodo kaip greitai suskystės alyva pasiekus 100 oC. Taigi tie alyvos ir tepalai, kurių antras – klampumo – skaičius 30, suskystės greičiau, nei tie, kurių 40.
Jeigu Jūsų automobiliui būtina konkrečios rūšies alyva ir tepalai, galite nedvejodami kreiptis į „Autoaibės“ specialistus. Darbuotojai parinks lūkesčius pateisinsiančias prekes, kad važiuotumėte puikiai suteptu ir gerai riedančiu automobiliu.